F
A
Q

We hear these a lot

Depending on the size and flavor, prices range between 14-31 cents per soon. If your store sells by ounce, the weight of the spoon typically generates more money than the spoon costs. If your store sells by unit, current stores have found success with a price point of 25-50 cents.

Spoons have a 1 year storage life at room temperature and low humidity. If in a humid environment, placing the spoons in the fridge for a few minutes before serving will give them a “crisp”.

The starting ingredients are wheat, oat, corn, chickpea, and brown rice. Depending on the flavor a few others are added (Cocoa, salt, pepper).

We are NOT the same company as “Bakeys” which couldn’t meet the product demand before. We are a group of engineers who invented the machinery to make the Edible cutlery a reality. At this moment, we can manufacture up to 50,000 spoons per day and we are raising capital to expand to make Edible sporks, Edible straws and more planet saving products.

Currently we offer Chocolate, Vanilla, Plain, Pepper, Pepper , Indian Masala and Caraway.

You can order as little as 1 box. However we recommend larger orders (6 boxes+)  to reduce the shipping cost per spoon. 

No, although all the ingredients are natural, it does contain wheat. We understand the demand for gluten-free products is high and are currently working on a recipe.
To keep the spoons as fresh as possible we keep our kitchen running and inventory low. If we have your flavor / quantity in stock we can get it you in 1-2 weeks.
We use a minimal amount of flavors to ensure that the original taste of your treat is preserved.
Each food service box contains 100 individually wrapped (in paper) spoons. Retail boxes contain 20 (large) or 30 (small) spoons.
All orders contain an 10% extra spoons to account for breakage. If you find breakage more than 10%, let us know and we will happily replace them.

As of September 2020, our spoons can be found in stores in California, New York, Colorado, Europe, and Vietnam.